| Brand: | GFIVE |
| Model: | President G10 Fashion |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 5" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | IPS+ |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2100.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MTK6582 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 4.2 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 9 mm |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Black |