| Brand: | Garmin-Asus |
| Model: | nuvifone M20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 920 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7200A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, upgradable to Windows Mobile 6.5 |
| Dimensions: | 95.3 x 52.5 x 12.8 mm (3.75 x 2.07 x 0.50 in) |
| Weight: | 99 g (3.49 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Green, Red, Blue, Black |
| Usd: | ~324 USD |