| Brand: | Garmin-Asus |
| Model: | nuvifone M10 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 480p@24fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, AF |
| Selfie Video: | 480p@24fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.5.3 Professional |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~335 USD |