| Brand: | Garmin-Asus |
| Model: | nuvifone G60 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.55 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 272 x 480 pixels, 16:9 ratio (~155 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Linux |
| Dimensions: | 112 x 58 x 14 mm (4.41 x 2.28 x 0.55 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~205 USD |