| Brand: | Garmin-Asus |
| Model: | nuvifone A50 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | 480p@24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@24fps |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 116 x 62.2 x 12 mm (4.57 x 2.45 x 0.47 in) |
| Weight: | 136 g (4.80 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP, EDR |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black |