| Brand: | FLY |
| Model: | Fly Life Compact 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5 in (inches) |
| Resolution: | 480 x 960 pixels |
| Technology: | 5 in |
| Main Specs: | 3264 x 2448 pixels, 1280 x 720 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1280 x 720 pixels |
| Selfie Specs: | 1.92 MP (megapixels) |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | ARM Cortex-A7, 1300 MHz, Cores: 4 |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2, Cores: 2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo Go Edition |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 65.5 x 138.3 x 10 mm |
| Weight: | 137 g |
| Sim: | Micro SIM |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Accelerometer |