| Brand: | FLY |
| Model: | ERA Nano 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 4.5" |
| Resolution: | 480 x 854 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 4 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6572AW |
| Gpu: | ARM Mali-400 |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 4.2 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10.4 mm |
| Weight: | 153 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Sensors: | GPS |
| Colors: | Black, White |