| Brand: | FLY |
| Model: | Era Nano 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 3.5" |
| Resolution: | 320 x 480 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6571 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Memory | |
| Ram: | 0.3GB |
| Storage: | 0.5GB |
| Os: | Android 4.2 Jelly Bean |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 12 mm |
| Weight: | 100 g |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White |