| Brand: | EVERCOSS |
| Model: | U6 Prime |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 720 x 1440 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2600.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.5 mm |
| Weight: | 119 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, Gold, Blue, Gray |