| Brand: | Energizer |
| Model: | Ultimate U710S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 7.12 inches, 127.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~350 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | AGC glass |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF VGA |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6763 Helio P23 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G71 MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 180.3 x 86.8 x 9.2 mm (7.10 x 3.42 x 0.36 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Gray |