| Brand: | Energizer |
| Model: | Ultimate U6G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.75 inches, 109.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1620 pixels (~263 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), AF 2 MP VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 167.2 x 77.2 x 9 mm (6.58 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~151 USD |