| Brand: | Energizer |
| Model: | Ultimate U652S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.51 inches, 102.3 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 18 MP (wide), AF Auxiliary lenses |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz |
| Gpu: | IMG 8XE1PPC |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13 (Go edition) |
| Dimensions: | 164.3 x 76.1 x 9.1 mm (6.47 x 3.00 x 0.36 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~76 USD |