| Brand: | Energizer |
| Model: | Ultimate U630S Pop |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.3 inches, 100.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1480 pixels, 18.5:9 ratio (~261 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm Motorized pop-up 2 MP, depth sensor |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 157.9 x 78.9 x 9.6 mm (6.22 x 3.11 x 0.38 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |