| Brand: | Energizer |
| Model: | Ultimate U620S Pop |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.2 inches, 95.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~407 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, PDAF 5 MP Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm Motorized pop-up 2 MP, depth sensor |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6771 Helio P70 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 153.2 x 74.9 x 10.3 mm (6.03 x 2.95 x 0.41 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Red, Green |