| Brand: | Energizer |
| Model: | Ultimate U608s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.08 inches, 92.3 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~277 ppi density) |
| Technology: | LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12 (Go edition) |
| Dimensions: | 155.4 x 73.3 x 9.8 mm (6.12 x 2.89 x 0.39 in) |
| Weight: | 156.8 g (5.54 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |