| Brand: | Energizer |
| Model: | Ultimate U570S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 inches, 81.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 148.8 x 70.5 x 8.6 mm (5.86 x 2.78 x 0.34 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Aurora Red, Blue, Yellow |