| Brand: | Energizer |
| Model: | Ultimate U505s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Display | |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Battery | |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6739 |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 11 (Go edition) |
| Body | |
| Dimensions: | 138.5 x 73.5 x 10.6 mm (5.45 x 2.89 x 0.42 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~86 USD |