| Brand: | Energizer |
| Model: | U683S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.82 inches, 110.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, (wide), AF 0.08 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4900 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6762CB |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13 (Go edition) |
| Dimensions: | 172.8 x 78.5 x 9.7 mm (6.80 x 3.09 x 0.38 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Gold, Pink |
| Usd: | ~86 USD |