| Brand: | Energizer |
| Model: | U680S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Display | |
| Size: | 6.8 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP, AF 2 MP VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 11 |
| Body | |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Green, Black |
| Price | |
| Usd: | ~130 USD |