| Brand: | Energizer |
| Model: | Power Max P600S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.9 inches, 89.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6757CD Helio P25 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 152.5 x 82 x 9.8 mm (6.00 x 3.23 x 0.39 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black (32/3GB), Blue (64/6GB) |
| Usd: | ~389 USD |