| Brand: | Energizer |
| Model: | Power Max P20 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Spreadtrum SC6531E |
| Expandable: | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Dimensions: | 136.5 x 55 x 17.5 mm (5.37 x 2.17 x 0.69 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, USB (Reverse charging out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~43 USD |