| Brand: | Energizer |
| Model: | Power Max P16K Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99 inches, 92.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, PDAF 13 MP |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP 5 MP, depth sensor |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, PD2.0 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-G71 MP2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | - |
| Weight: | 350 g (12.35 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | To be confirmed |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |