| Brand: | Energizer |
| Model: | Hardcase H620S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.2 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 163 x 78.2 x 12 mm (6.42 x 3.08 x 0.47 in) |
| Weight: | 250 g (8.82 oz) |
| Build: | IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.2m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~324 USD |