| Brand: | Energizer |
| Model: | Hardcase H591S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.99 inches, 98.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP VGA, depth sensor |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6763 Helio P23 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-G71 MP2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo) |
| Dimensions: | 164.2 x 79.4 x 12.2 mm (6.46 x 3.13 x 0.48 in) |
| Weight: | 260 g (9.17 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |