| Brand: | Energizer |
| Model: | Hardcase H570S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |