| Brand: | Energizer |
| Model: | Hardcase H501S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.0 inches, 64.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Panda Glass |
| Main Specs: | 16 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 149.4 x 69.9 x 12 mm (5.88 x 2.75 x 0.47 in) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Black |