| Brand: | Energizer |
| Model: | Hardcase H280S |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 0.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum SC9820E |
| Cpu: | Dual-core (2x1.2 GHz) |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | KaiOS 2.5.3 |
| Dimensions: | 142 x 64 x 16.5 mm (5.59 x 2.52 x 0.65 in) |
| Weight: | 256 g (9.03 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.2m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |