| Brand: | Energizer |
| Model: | Hardcase H10 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 256K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6261A |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 109 x 49 x 15 mm (4.29 x 1.93 x 0.59 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~32 USD |