| Brand: | Energizer |
| Model: | Hard Case P28K |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 64 MP, (wide), PDAF 20 MP 2 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 28000 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 178.1 x 84 x 27.8 mm (7.01 x 3.31 x 1.09 in) |
| Weight: | 570 g (1.26 lb) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.2m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~270 USD |