| Brand: | Energizer |
| Model: | Hard Case G5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 48 MP, (wide), AF 20 MP, f/1.8 13 MP, f/2.4, (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 800U (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 167.7 x 78.2 x 13.7 mm (6.60 x 3.08 x 0.54 in) |
| Build: | IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.2m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~540 USD |