| Brand: | Energizer |
| Model: | H67G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 48 MP, (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 24 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4900 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 720 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC3 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 178.6 x 84 x 13.5 mm (7.03 x 3.31 x 0.53 in) |
| Weight: | 287 g (10.12 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Grey, Red |
| Usd: | ~335 USD |