| Brand: | Energizer |
| Model: | Energy E520 LTE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 150.8 x 76.2 x 11.1 mm (5.94 x 3.00 x 0.44 in) |
| Weight: | 206 g (7.27 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~356 USD |