| Brand: | Energizer |
| Model: | Energy E241 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 256K colors |
| Main Specs: | 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 0.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731E |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-820 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | KaiOS 2.5.1 |
| Dimensions: | 125.3 x 54 x 14.5 mm (4.93 x 2.13 x 0.57 in) |
| Weight: | 72 g (2.54 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, Carbon black, Gray, White, Orange, Carbon Red |