| Brand: | Energizer |
| Model: | Energy E20 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Dimensions: | 103.2 x 51 x 18.2 mm (4.06 x 2.01 x 0.72 in) |
| Weight: | 92 g (3.25 oz) |
| Sim: | Hybrid Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~43 USD |