| Brand: | Energizer |
| Model: | Energy E11 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | No |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6261D |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 114 x 48 x 25.9 mm (4.49 x 1.89 x 1.02 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Hybrid Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~22 USD |