| Brand: | Energizer |
| Model: | Energy E10 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Body | |
| Dimensions: | 110 x 47 x 14.3 mm (4.33 x 1.85 x 0.56 in) |
| Weight: | 69g (2.43 oz) |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 128 x 160 pi x els (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 4MB |
| Storage: | 4MB |
| Expandable: | microSDHC |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | VGA |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 1000 mAh, removable |
| Type: | Li-Ion |