| Brand: | Energizer |
| Model: | Energy 500 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 152.3 x 80.6 x 18.8 mm (6.00 x 3.17 x 0.74 in) |
| Weight: | 284 g (10.02 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.8m for 30 min) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Gray |