| Brand: | Energizer |
| Model: | Energy 100 (2017) |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Dimensions: | 129 x 63 x 15 mm (5.08 x 2.48 x 0.59 in) |
| Weight: | 112 g (3.95 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Hybrid Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~54 USD |