| Brand: | Energizer |
| Model: | E4 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | QVGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | QVGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc SC6531DA |
| Cpu: | 312 MHz |
| Expandable: | microSDHC |
| Dimensions: | 115 x 46 x 13.5 mm (4.53 x 1.81 x 0.53 in) |
| Weight: | 65 g (2.29 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | No |
| Colors: | Black, Blue, Red, Gold, Silver |
| Usd: | ~11 USD |