| Brand: | Energizer |
| Model: | E3 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2021 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | QVGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | QVGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Spreadtrum SC6531E |
| Memory | |
| Expandable: | microSD |
| Body | |
| Dimensions: | 113.9 x 48 x 14 mm (4.48 x 1.89 x 0.55 in) |
| Weight: | 70 g (2.47 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Gray, Blue, White, Green, Brown, Yellow |
| Price | |
| Usd: | ~11 USD |