| Brand: | Energizer |
| Model: | E29 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2023 |
| Display | |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc 6531E |
| Cpu: | Single-core 312 MHz |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 137.6 x 62.5 x 15.6 mm (5.42 x 2.46 x 0.61 in) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |