| Brand: | Energizer |
| Model: | E288s |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | KaiOS 2.X |
| Dimensions: | 138 x 58.2 x 12.8 mm (5.43 x 2.29 x 0.50 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | No |
| Colors: | Black |