| Brand: | Energizer |
| Model: | E282SC |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | No |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6731 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.1 GHz |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | KaiOS 2.5.3 |
| Dimensions: | 108.5 x 58 x 18.5 mm (4.27 x 2.28 x 0.73 in) |
| Weight: | 101 g (3.56 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black, Silver/Diamond, Gold/Diamond, Pink/Diamond |
| Usd: | ~65 USD |