| Brand: | Energizer |
| Model: | E280s |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Spreadtrum SC9820E |
| Cpu: | Dual-core (2x1.2 GHz) |
| Gpu: | Mali-T820 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | KaiOS 2.5.3 |
| Dimensions: | 134.5 x 56 x 16.8 mm (5.30 x 2.20 x 0.66 in) |
| Weight: | 113 g (3.99 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black, White, Gray, Blue, Green, Yellow, Brown |
| Usd: | ~43 USD |