| Brand: | Energizer |
| Model: | E244s |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2023 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TN TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc T107 |
| Cpu: | Single-core 1 GHz |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Body | |
| Dimensions: | 131.2 x 54 x 12 mm (5.17 x 2.13 x 0.47 in) |
| Weight: | 91 g (3.21 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | No |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |