| Brand: | Energizer |
| Model: | E242s Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024, January |
| Body | |
| Dimensions: | 130.8 x 53.6 x 13 mm (5.15 x 2.11 x 0.51 in) |
| Weight: | 116g (4.09 oz) |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 240 x 320 pi x els, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 512MB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 2000 mAh battery |