| Brand: | Energizer |
| Model: | E242s+ |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6739 |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | KaiOS 2.X |
| Body | |
| Dimensions: | 130.8 x 53.6 x 13 mm (5.15 x 2.11 x 0.51 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | No |
| Colors: | Black |
| Price | |
| Usd: | ~32 USD |