| Brand: | Energizer |
| Model: | E130S |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2022 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Unisoc T107 |
| Cpu: | Single-core 1 GHz |
| Memory | |
| Expandable: | microSD |
| Body | |
| Dimensions: | 115 x 49.2 x 14.8 mm (4.53 x 1.94 x 0.58 in) |
| Weight: | 87 g (3.07 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | No |
| Colors: | Black, Gold, Silver |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |