| Brand: | Elephone |
| Model: | Vowney |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.5 in |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 21 MP, ƒ/ 2.0, (wide), 1.12 µm |
| Main Video: | 1080p video, Slow Motion 120 fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, ƒ/ |
| Capacity: | 4000mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | MediaTek Helio X10 1.85 (MT6795) (28 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (8x Cortex A53 1.85 GHz) |
| Gpu: | PowerVR G6200 700MHz |
| Os: | Android 5.0 Lollipop |
| Os Version: | 5.0 |
| Dimensions: | 153.0 x 76.8 x 8.9 mm |
| Weight: | 169 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Micro SIM + Micro SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | White, Gray |