| Brand: | Elephone |
| Model: | Elephone U3H |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.35 inches |
| Resolution: | 1080x2340 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | : 6.35 inches FHD+ Display |
| Main Specs: | : 48MP +5MP + 2MP / 16MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16MP with Face Recognition, F2.0 Aperture |
| Capacity: | 3800 mAh |
| Cpu: | : Octa-Core 2x 2.2 GHz ARM Cortex-A75 6x 2.0 GHz ARM Cortex-A55 |
| Gpu: | ARM Mali-G72 MP3, 3 Cores, 900 MHz |
| Ram: | : 8GB LPDDR4x, 1866 MHz |
| Storage: | : 128GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Os Version: | 9.0 |
| Weight: | Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM/microSD), Dual Standby) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | 2.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Fingerprint |